Technika cyfrowa to obszar, który wciąż ewoluuje, rozwija się i dostarcza nam nowych możliwości i rozwiązań. Polska dąży do zaszczytnego miana e-państwa. Staramy się dogonić w swoich działaniach najlepszych, jak choćby Estonię, która proces cyfryzacji wzniosła na wyższy poziom. Najważniejszą funkcją przenoszenia usług publicznych do Internetu jest ułatwienie korzystania z nich obywatelom. Co jednak będzie to oznaczało w praktyce? Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas tego procesu?

Mówiąc o obywatelu, mamy tu na myśli całość społeczeństwa. Nie możemy pozwolić sobie na dyskryminację żadnej z grup, szczególnie tych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, jak choćby osoby starsze, czy osoby z niepełnosprawnością. Niepełnosprawni, w tym niewidomi, niedowidzący, głusi, głuchoniemi, osoby niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie stanowią 19% całego społeczeństwa polskiego(GUS, Stan Zdrowia Ludności Polski, 2004). Należy dołożyć starań by każdy mógł w równym stopniu korzystać z udogodnień oferowanych przez e-państwo.

Z pewnością ogromne znaczenie ma tutaj administracja publiczna. Wszystkie rozwiązania, które oferuje nam państwo powinny być dostępne. Powinny, a nawet muszą. Możemy już powołać się na konkretne rozwiązania prawne, które regulują te kwestie jak choć by ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) mówiąca o tym, że każdemu przysługuje prawo do informacji publicznej, uzyskiwanego m.in. poprzez BIP, czy urządzenia umożliwiające zapoznanie się z informacją.

Ponadto 12 kwietnia 2012 r. ogłoszono Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.  W jego  ramach podmioty realizujące zadania publiczne, nie później niż w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie owego rozporządzenia, są zobligowane do dostosowania się do założeń Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0), z uwzględnieniem poziomu AA.

Dostępna administracja publiczna to jednak jedynie połowa sukcesu. Na co dzień korzystamy przecież z całej palety usług oferowanych drogą cyfrową przez sektor prywatny. Transport, komunikacja, zakupy w sieci czy bankowość to tylko niektóre z szeregu możliwości. Należy jednak zadać sobie pytanie czy na pewno wszyscy mamy możliwość z nich korzystać?

Na szczęście nie tylko my zadajemy sobie to pytanie, coraz częściej rozbrzmiewa ono również wśród ludzi świata biznesu. Jak mówi Tomasz Szadkowski, prezes Soflab Technology:

Dostawcy rozwiązań IT powinni uwzględniać w swoich planach projektowych testy związane z użytecznością rozwiązań z perspektywy osób niepełnosprawnych. Jest szereg wytycznych prawnych (zarówno polskich, jak i unijnych), które do tego obligują i wiele narzędzi, które pozwalają sprawdzić ich użyteczność. Regulacje prawne nie powinny być jednak główną lub jedyną motywacją do tworzenia rozwiązań dostępnych dla wszystkich. Warto pamiętać, że usuwanie barier i upraszczanie systemów po prostu się opłaca. Dzięki temu zyskujemy lojalność użytkowników. Biznes już to rozumie, najwyższy czas na instytucje państwowe.

Soflab Technology podczas wykonywania testów dostępności zwraca szczególną uwagę na ten aspekt. Z naszego doświadczenia jednak wynika, że same standardy używane w trakcie testów nie wystarczą. Internet rzeczy staje się naszą codziennością. Standardy nie zmieniają się tak często jak otaczająca nas cyfrowa rzeczywistość. Testy wykonane bez zaangażowania osób z grupy użytkowników końcowych systemu mogą nie wystarczyć. Dlatego w ten proces powinniśmy ich angażować.

Soflab Technology jest przykładem nowoczesnego myślenia i podejścia do kwestii związanych z biznesem oraz z dostępnością oferowanych usług, również sektora prywatnego. To, co szczególnie nas cieszy jako Fundację, to coraz większe otwarcie się świata biznesu na potrzeby związane z dostępnością. Dostrzegamy coraz więcej takich inicjatyw, których początkiem jest dostrzeżenie problemu ograniczeń wielu oferowanych usług cyfrowych, ale co najważniejsze firmy na tym nie poprzestają. Efektem końcowym jest często owocna współpraca, jak w przypadku Soflab Technology, oraz dostępne usługi zgodne ze standardem WCAG 2.0. Takie, które nie generują wykluczenia cyfrowego czy społecznego.

Doskonałym przykładem potwierdzającym słuszny kierunek rozwoju w dostępności usług jest organizowany przez Fundację, już po raz siódmy, konkurs Strona Internetowa bez Barier”. Z każdym rokiem konkurs Strona Internetowa bez Barier” cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony uczestników. Ponownie o miano najlepszych – najlepiej dostępnych, konkurowało ponad 100 serwisów internetowych. Wśród nich znalazły się nie tylko instytucje publiczne, ale również firmy komercyjne. Widzimy ich starania i zaangażowanie. Soflab Technology w tym roku wspiera nas szczególnie jako sponsor konkursu oraz konferencji Cyfrowo Wykluczeni” podczas której zaprezentujemy Raport Dostępności oraz uhonorujemy laureatów konkursu. Jak podkreśla Tomasz Szadkowski:

Będziemy wspierać każdą inicjatywę, która ma na celu wyrównanie szans. Publikowany co roku Raport Dostępności jest cenną wskazówką, co jeszcze można zrobić, by ułatwić życie najbardziej potrzebującym. Z kolei konkurs Strona Internetowa bez Barier” promuje liderów cyfryzacji. To z nich powinniśmy brać przykład.

O czym zatem warto pamiętać? Usuwanie barier po prostu się opłaca”. Otwarcie się na potrzeby szerszego grona odbiorców świadczonych usług, zwiększenie konkurencyjności czy możliwość dodatkowej promocji to tylko niektóre z korzyści płynących dla firm. I na końcu naszego łańcucha jest zadowolony obywatel, najważniejsze ogniwo w procesie cyfryzacji.