Kolejny sprawdzian dla stron internetowych administracji publicznej

W tym roku sprawdzimy dostępność 120 stron administracji publicznej. Wyniki badania pokażą jak twórcom i administratorom stron udaje się wypełniać rozporządzenie, wg którego od ponad pół roku wszystkie serwisy powinny spełniać wytyczne standardu.

Fundacja Widzialni od wielu lat cyklicznie bada poziom dostępności stron internetowych administracji publicznej. W czerwcu 2013 roku, przeprowadziła pierwsze badanie w Polsce na taką skalę, tzw. Raport Otwarcia. Główną inspiracją do przygotowania takiego zestawienia, było Rozporządzenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012r., nakazujące podmiotom realizującym zadania publiczne dostosowanie stron internetowych do standardu WCAG 2.0 do czerwca 2015r. Oznacza to, że od ponad pół roku, wszystkie strony administracji publicznej powinny być w pełni dostępne dla każdego obywatela, bez względu na niepełnosprawność, wiek, rodzaj urządzenia z jakiego korzysta lub inne okoliczności narażające użytkownika na wykluczenie cyfrowe.

Jest to trzeci raport, który przygotowujemy. To już integralny element naszej działalności i realizacji misji zwiększania dostępności informacji publikowanych w Internecie. Jak w poprzednich badaniach wytypowaliśmy strony reprezentujące działania administracji publicznej w przestrzeni internetowej. Liczymy, że tym razem więcej niż 12% z nich okaże się w pełni dostępna dla obywateli. – Marek Zwoliński, Prezes Fundacji Widzialni

Ubiegłoroczny wynik raportu, 12,8% dostępnych stron, to co prawda duży wzrost z 1,7% we wcześniejszym raporcie, ale to nadal dramatycznie mało. Można powiedzieć, że średnio z co dziesiątej strony użytkownicy mogą stosunkowo sprawnie korzystać i zapoznać się z publikowanymi informacjami. W pozostały przypadkach osoby narażone na wykluczenie cyfrowe napotykają na bariery, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.

Warto zaznaczyć, że mówiąc o stronach dostępnych, mamy na myśli spełnienie minimalnych wymagań, nie oznacza to wcale, że te strony są w pełni dostępne – zwraca uwagę Przemysław Marcinkowski, Wiceprezes Fundacji Widzialni i ekspert ds. dostępności.

Sposób przygotowania Raportu Dostępności

Do badania typowane są strony najważniejszych osób i instytucji, wszystkich Ministerstw oraz wybrane serwisy należące do instytucji podlegających poszczególnym resortom. Badanie przeprowadzane jest w trzech etapach:

  • I etap – badanie eksperckie
  • II etap – sprawdzenie przez konsultantów z niepełnosprawnością poprawności kluczowych elementów na badanych stronach www
  • III etap – realizacja zadań w obrębie badanych serwisów przez konsultantów z niepełnosprawnością

W podsumowaniu łączna nota serwisów z trzech etapów porównywana jest w maksymalną liczbą punktów jaką można było uzyskać i w zależności od wyniku przydzielana jest ocena w szkolnej skali 5-ciu stopniowej. W ubiegłorocznym badaniu, spośród 109 badanych stron, tylko 3 zasłużyły na ocenę dobrą! Były to serwisy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Finansów i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Kiedy poznamy wyniki?

Pełne i szczegółowe podsumowanie tegorocznego badania zostanie przedstawione w marcu 2016 podczas konferencji Cyfrowo Wykluczeni, która odbędzie się w Sejmie RP. Jest to coroczne wydarzenie organizowane przez Fundację Widzialni, podczas którego poruszane są istotne kwestie związane z dostępnością informacji w postaci cyfrowej i ogłaszane wyniki konkursu Strona Internetowa bez Barier, a od ubiegłego roku również Raport Dostępności. Zobaczymy nie tylko jaki odsetek serwisów wypełnia standard, ale również jak zmieniły się serwisu w stosunku do ubiegłego roku, jaki odnotowały wzrost lub spadek. W poprzednim raporcie obie główne” strony, Prezydenta i Premiera odnotowały niewielki wzrost w stosunku do roku ubiegłego, a strona prezydent.gov.pl utrzymała minimalną przewagę nad stroną premier.gov.pl. Natomiast nie wszystkie serwisy charakteryzuje taka stabilność, na przykład serwis Sądu Najwyższego okazał się dużo gorszy niż w poprzednim badaniu (spadek z 28,7 punktów do 22), a serwis Trybunału Konstytucyjnego dużo lepszy (wzrost z 24,7 na 36,5). Warto jednak zauważyć, że te być może znaczące ruchy, mają miejsce w dolnych rejestrach skali punktowej. Jak będzie w tym roku? Już teraz zapraszamy na konferencję Cyfrowo Wykluczeni!

Lista stron wytypowanych do badania w tym roku: