Fundacja Widzialni miała przyjemność uczestniczyć w dzisiejszej konferencji organizowanej przez Rzeczpospolitą Rzeczpospolita Cyfrowa – Jak Internet i technologie cyfrowe zmieniają naszą rzeczywistość?”. Spotkanie miało miejsce w Warszawie i było jednym z ważniejszych forum w Polsce, które pozwoliło na pochylenie się nad tematem cyfrowych zmian i ich konsekwencji w otaczającej Nas rzeczywistości. Pośród znamienitych prelegentów, swój głos w debacie zabrał również Prezes Fundacji Widzialni, Marek Zwoliński.

Żyjemy w dużym tempie w świecie ciągle następujących przemian. Jest to szczególnie widoczne poprzez wciąż rozwijające się technologie, w tym technologie cyfrowe. W definicję zmian samoistnie wpisane jest nastawienie na sukces, postęp i służebny charakter w stosunku do człowieka, obywatela danego kraju. Jak mówią organizatorzy Konferencji:

Cyfryzacja i nowe technologie coraz bardziej wpływają na nasze życie. Gospodarce dają perspektywę rozwoju, wpływają na podnoszenie konkurencyjności i dostarczają nowych możliwości biznesowych, a Państwu i społeczeństwu pomagają lepiej funkcjonować.

Nasuwają się jednak pewne pytania może nawet wątpliwości. Jak informatyzacja wpływa na rozwój konkurencyjnej gospodarki opartej o nowoczesne technologie?” Czy jesteśmy gotowi na rewolucję cyfrową we wszystkich dziedzinach naszego życia?” I słusznie, nie zawsze bowiem zmiana jest zmianą na lepsze. By taką była należy się do niej odpowiednio przygotować. Przemyśleć jej konsekwencje, postrzegać nie tylko w kategoriach nowych możliwości, ale również pewnych zagrożeń, które mogą jej towarzyszyć. Powyższe pytania stanowiły przedmiot dzisiejszej debaty, z pewnością nie było możliwe wyczerpanie niezwykle obszernego zagadnienia jakim jest rozwój technologii cyfrowych i jego wpływ na Naszą rzeczywistość. Jest to jednak dobry początek dialogu, wymiany myśli i doświadczeń wśród decydentów rynku tj. regulatorów, administracji samorządowej, operatorów, podmiotów dostarczających technologię i biorących udział w cyfryzacji i informatyzacji kraju.

Uczestników konferencji powitał Krzysztof Kowalczyk, Kierownik Działu Ekonomicznego Dziennika Rzeczpospolita. Po krótkim wstępie uczestnicy wysłuchali otwierającego wystąpienia Minister Cyfryzacji, Anny Streżyńskiej. Wśród ważnych kwestii, o których mówiła Pani Minister znalazł się temat regulacji związanych z nowym dowodem osobistym tzw. pl.ID. Aktualnie Ministerstwo za godne naśladowania uznaje rozwiązania austriackie, dające obywatelowi możliwość samodzielnego wyboru najdogodniejszej formy dowodu osobistego np. dowodu na karcie kredytowej, karcie studenckiej, czy cyfrowego w telefonie. Ochrona danych osobowych oraz cyberbezpieczeństwo to zdaniem Anny Streżyńskiej dwie najważniejsze sprawy wymagające konkretnych rozwiązań legislacyjnych. W swoich planach Ministerstwo w sposób szczególny akcentuje potrzebę szerzenia zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Jak podkreśla Pani Minister:

Będziemy bardzo mocno stawiać na naukę programowania. Będziemy szkolić nauczycieli i trenerów programowania. Powinno to zadziałać na wszystkich poziomach edukacji. Drugi wątek w ramach kompetencji cyfrowych to edukacja osób dorosłych. Tych, które do tej pory wysokich kompetencji cyfrowych nie miały.

O bieżących tematach z zakresu rozwoju technologii cyfrowych mówili również Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kolejnym punktem programu była Cyfrowa Polska 2025, McKinsey” o rozwoju, planach i potędze cyfryzacji niezwykle ciekawie opowiadali Daniel Boniecki, Dyrektor, Lider Praktyki TMT w Europie Środkowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i Afryce, McKinsey & Company oraz Wiktor Namysł, Dyrektor Zarządzający McKinsey & Company w Polsce. Eksperci McKinsey zaprezentowali raport Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie” jak mówią jego twórcy:

Polska gospodarka ma potencjał, by rozwijać się w tempie ponad 4 proc. rocznie i do 2025 r. doścignąć europejską czołówkę. Najnowszy raport McKinsey & Company pt. Polska 2025. Nowy motor wzrostu w Europie” wskazuje, jak to osiągnąć. Analizujemy m.in. konieczne zmiany w energetyce, górnictwie i rolnictwie oraz wskazujemy branże, które mają potencjał, by stać się silnikami polskiej gospodarki (m.in. zaawansowane usługi dla biznesu, produkcja przemysłowa, sektor nowych technologii).

Drugą cześć konferencji stanowił panel dyskusyjny, podzielony na trzy bloki tematyczne:

  1. Blok – Rzeczpospolita Cyfrowa, a rozwój gospodarczy Polski.
    Gospodarzem debaty był Dariusz Fabiszewski Dyrektor Generalny Cisco, udział w debacie wzięli:
    • Rafał Sukiennik, Dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego Ministerstwa Rozwoju;
    • Krzysztof Szubert, Doradca Strategiczny Minister Cyfryzacji;
    • Wiktor Namysł, Dyrektor Zarządzający McKinsey & Company w Polsce;
    • Rafał Kalisz, Wiceprezes Fibrain;
    • Paweł Surówka, Członek Zarządu PZU Życie SA;
    • Andrzej Kozłowski, Członek Zarządu Unipetrol, Grupa ORLEN;
    • Piotr Puczyński, Wiceprezes Zarządu BGK.
  2. Blok – Rzeczpospolita Cyfrowa, a rozwój gospodarczy Polski
    Gospodarzem debaty byał Iwona Wendel, Dyrektor ds. sektora publicznego ICM UW, udział w debacie wzięli:
    • Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej;
    • Krzysztof Szubert, Doradca Strategiczny Minister Cyfryzacji;
    • Rafał Sukiennik, Dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego Ministerstwa Rozwoju;
    • Agnieszka Aleksiejczuk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego;
    • Piotr Skirski, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych, Cisco Poland;
    • Lidia Stępińska - Ustasiak, Ekspert ds. Big Data, ICM UW.
  3. Blok – Impet Cyfrowy wpływa na wszystkie aspekty naszego życia
    Gospodarzem debaty była Urszula Zielińska, Redaktor w Dziale Ekonomicznym Dziennika Rzeczpospolita, udział w debacie wzięli:
    • Robert Kroplewski, Ekspert - Pełnomocnik Minister Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego;
    • Rafał Dziedzic, Dyrektor Strategii Funkcji Operacje Orange Polska;
    • Łukasz Bromirski, Dyrektor ds. sprzedaży Cisco Polska;
    • Marek Zwoliński, Prezes Fundacji Widzialni;
    • Jacek Królikowski, Wiceprezes Zarządu Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Dzisiejsza konferencja to słuszny kierunek, doceniamy każdą taką inicjatywę. Gratulujemy organizatorom i jednocześnie cieszymy się, że możemy być częścią platformy będącej miejscem rozmów o przemianach w technologiach cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia dostępności, która dla nas jest tematem numer jeden.

Przydatne linki